Gergana Stoilova Gergana Stoilova uchitel

Обезщетение за безработица след майчинство



Здравейте,
Детето ми е на 2 години и 10 месеца. Бях по майчинство до навършване на 2 години на детето, след което ползвах 6 месечния неплатен отпуск за отглеждане не дете до 8 годишна възраст, след което и платеният си отпуск.

При какви условия имам право на обезщетение за безработица, тъй като ще напускам и по кой член трябва да ме освободят, за да мога да ползвам 60% от заплатата си (ако имам право изобщо)?



Отговори

  • Здравейте,

    Ако правоотношения ви бъдат прекратени по ваше желание или с ваше съгласие, или поради виновно поведение от ваша страна, то вие ще получавате минималния размер на паричното обезщетение за безработица за срок от 4 месеца. Ако искате да получавате 60% от среднодневното възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени осигурителни вноски за последните 24 календарни месеца, предхождащи месеца на прекратяване на осигуряването, то не трябва да попадате в някое от следните основания за прекратяване: чл. 325, т. 1 и 2, чл. 326 и 330 от Кодекса на труда, чл. 103, ал. 1, т. 1, 2 и 5, чл. 105 и 107, ал. 1, т. 1 - 4 от Закона за държавния служител, чл. 162, т. 1 и 6, чл. 163 и чл. 165, т. 2 и 3 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, чл. 226, ал. 1, т. 4, 6, 8 и 16 от Закона за Министерството на вътрешните работи, чл. 101, ал. 1, т. 5, 7 и 9 от Закона за Държавна агенция "Разузнаване" и чл. 165, ал. 1, т. 2, 3 и 5 и чл. 271, т. 2, 3 и 5 от Закона за съдебната власт или по други закони

    За справка: чл.54б от КСО

    Моля, имайте предвид, че това становище е лично мнение и няма обвързващ характер!

    Поздрави!
    Салих Асанов
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->