Задай въпрос тук
Христо  Векилов Христо Векилов Потребител

Издаване на фактура към чуждестранна фирма



Може ли фирма нерегистрирана по ДДС да издаде фактура на чуждестранна фирма? Може ли да бъде изписана с латински букви (на друг език )? Може ли да бъде в евро или е нужно в лева като се упомене валутния курс?

Фактурата ще бъде за услуга, не за стока.



Отговори

  • Здравейте,

    Следва да имате предвид, че ако доставяте услуга и дружеството получател на услугата се намира на територията на друга държава членка и ако това дружество е регистрирано за целите на ДДС в тази държава, сте длъжни да се регистрирате по редна на чл. 97а, ал. 2 от ЗДДС. Ако получателя на услугата е от трета страна, тогава не сте задължени да се регистрирате. По отношение на реквизитите на фактурата, на основание чл. 5 от Закона за счетоводството, същата може да бъде съставена и на чужд език в съответната валута, но следва да имате предвид, че при евентуална проверка или ревизия от НАП, органите по приходите може да изискат превод на български.
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗС