Задай въпрос тук
Любка Николова Любка Николова Счетоводител

Данък върху разходите



Здравейте,
Фирмата ни има автомобил на оперативен лизинг - джип. За всички фактури, които получаваме във връзка с експлоатацията му ползваме данъчен кредит. Колата се ползва от Управителя на Дружеството.

Трябва ли върху всички разходи да начислявам 10% данък върху разходите?



Отговори

  • Здравейте г-жо Николова,

    Съгласно чл. 204 от ЗКПО, с данък върху разходите се облагат документално обоснованите разходи, свързани с експлоатация на превозни средства, когато с тях се осъществява управленска дейност.

    Във вашия случай разходите за оперативен лизинг са признати по ЗКПО и не трябва да начислявате данък върху разходите, тъй като те не са във връзка със смата експлоатация на автомобила. За всички останали разходи, които са във връзка с експлоатацията (като гориво, ремонти, консумативи и други), ще трябва да начислите данък върху разходите.

    Поздрави,
    Величка Павлова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани документи със ЗКПО

-->