Гергана Илиева Гергана Илиева Потребител

Отпуск по чл.157, ал.3



Здравейте,
Служител във фирмата полза отпуск по чл. 157, ал. 3 - смърт на баща, който е починал в понеделник в 16:00ч. Имаме ли основание да разрешим този отпуск да бъде вторник и сряда, тъй като в НРВПО са конкретизирани деня на смъртта и следващия ден - на погребението?

Трябва ли да има някакъв документ (ако да - какъв), с който управителя да разреши ползването на конкретно такъв вид отпуск?



Отговори

  • Здравейте.Моля да цитирате правилно нормативната база - лицето ползва отпуск по смисъла на чл.157,ал.1,т. от КТ - при смърт на......
    Задължени сте/Чл. 157. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работодателят е длъжен да освобождава от работа работника или служителя:/да разрешите 2 работни дни в съответствие с организацията на погребението- за деня на същото и още един- съг- ласувайте го с лицето.
    Документ за погребението лицето може да получи от общинските служби.
    А документът от страна на работодателя е заповедта за платен отпуск на горното основание. И си четете Кодекса на труда.

    kazimirc4
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->