В Ю В Ю Потребител

Принудителен отпуск без необходим стаж



Може ли работодател да предостави принудителен платен отпуск на служител (при ползване на отпуска едновременно от всички работници и служители), ако последният няма навършени 8 месеца общ трудов стаж?



Отговори

  • Здравейте.В практиката и към момента има спор по това право на работодателя. Ще се опитам да го анализирам от 2 гледни точки:
    1. Работодателят има право да предостави платен годишен отпуск/на работещия/ и без негово съгласие, което за означава не при наличие на молба от лицето, а със заповед,т.е.едностранно.
    2.Ако лицето според текста на КТ няма право на това, същото следва да подаде молба за неплатен отпуск, което означава съгласие и договореност между две страни. А ако лицето откаже молба за неплатен отпуск?!
    3.Формално имаме неспазване правната норма на чл.155,ал.2 от КТ.на тя не е в ущърб на работещия, е един вид "жест" от страна на работодателя. В бъдеше време този платен отпуск ще е дължим - като реален или като обезщетение.
    Ако съм работодател ще разреша такъв отпуск и ще го защитя пред контролните органи при необходимост !
    kazimirc4
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->