Задай въпрос тук
Даниела Тронкова Даниела Тронкова Потребител

Пенсиониране и ползване на обезщетения



Здравейте,
Колега се пенсионира по чл.68, ал.3 от КСО. Той е председател на ЮЛНЦ и е изборна длъжност. Мандата му изтича една година след придобиване правото на пенсия и ще продължи да изпълнява длъжноста си. За да има право на обезщетение по чл.222, ал.3 от КТ трябва ли да се прекрети трудовия му договор? Какви стъпки трябва да предприеме ЮЛНЦ, което се явява работодател?



Отговори

  • Здравейте,

    Всички обезщетения по реда на чл. 222 от Кодекса на труда са обвързани с прекратяване на трудовото правоотношение на работника или служителя.
    В тази връзка, да, договора трябва да се прекрати след като работника е придобил право на пенсия, за да може да има право на обезщетение по реда на чл. 222, ал. 3 от Кодекса на труда.

    Поздрави,
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата