Мария  Иванова Мария Иванова Потребител

Прекратяване на трудов договор



Здравейте,
Имам безсрочен трудов договор. В редовен годишен отпуск съм до 9 март 2016 г. От фирмата ми се обадиха, че от 10 март 2016 г. ще бъда освободен от работа по взаимно съгласие, без да ми дават някакво обяснение защо. Не съм подавал никаква молба за освобождаване. Работодателят има ли това право, да ме уволнява по взаимно съгласие? Трябва ли да получа заповедта?



Отговори

  • Здравейте,

    За да бъде прекратено трудовото Ви правоотношение по взаимно съгласие, то трябва да има такова взаимно съгласие между Вас и работодателя Ви. Ако Вашият работодател желае едностранно да прекрати трудовото правоотношение с Вас, то следва да стане с нужното предизвестие, описано в трудовия Ви договор. В противен случай той ще Ви дължи обезщетение в размер на брутното Ви трудово възнаграждение за срока на предизвестието. Имайте предвид, че Ви се полага и обезщетение за неизползвания платен годишен отпуск.

    За допълнителна справка- чл.221, 224 и 325 от Кодекса на труда.

    Поздрави,
    Цветомир Аврамов
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->