Лора Константинова Лора Константинова Потребител

Дарение чрез SMS



Здравейте,
Как следва да се третира дарение, направено чрез SMS от номер на телефон, който е фирмен? Може ли на база издадена фактура от мобилен оператор да се третира като дарение или трябва и допълнителни документи да се съберат? Или следва да се определи като личен разход?



Отговори

  • Здравейте,

    тъй като телефонът е фирмен, трябва да разгледате естеството на разхода за дарение - дали ще бъде признат за данъчни цели, съгласно ЗКПО или не. В чл. 31 от ЗКПО се казва кои разходи и в какъв размер са признати за данъчни цели, т.е. трябва да се сдобиете с документ, удостоверяващ самото дарение - договор за дарение или протокол (най- често това са документите, които се издават); фактурата от оператора не е достатъчна и да проверите, дали крайният получател на средствата попада в обхвата на чл. 31 от ЗКПО, в противен случай - разходът е непризнат за данъчни цели и следва да се посочи в увеличение в ГДД по чл.92 от ЗКПО.

    Поздрави,
    Станислав Колев
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->