Фиданка Захариева Фиданка Захариева учител

Парично обезщетение при пенсиониране на учител



Здравейте!
Пенсионирах се през юни 2015 г., но продължих да работя в същото училище, в което съм работила вече почти 40 г. без да прекратявам трудовия си договор. Тази година през юни ще прекратя трудовия си договор и трябва да получа полагащото ми се парично обезщетение. В училище ми казаха, че то ще бъде в размер на 8 брутни заплати. Аз не съм съгласна с това, защото, доколкото съм запозната от 2015 г. бе прието при пенсиониране на учителите да се изплащат 10 брутни заплати.

Така ли е, или не? Кой е прав?



Отговори

  • Здравейте г-жо Захариева,
    От части сте права, относно увеличения размер на обезщетението по чл. 222, ал.3 от КТ.
    Промените са приети през 2015 г., но влизат в сила от 01.08.2016 г. с новия Закон за Предучилищното и Училищното образование.
    Ако сте прекратили правоотношението си през юни 2016, то тогава тези промени в ЗПУО са били приети, но не все още не са влезли в сила. Така, че работодателят коректно е изчислил изплатеното Ви обезщетение.

    С уважение,
    Доника Маринова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->