Потребител

Придобиване право на пенсия



Здравейте!
Учителка съм и навърших 60 год. през 2015г. Имам 39г. и 6 м. педагогически стаж, като последните 24 години в едно и също училище. От януари 2016г. съм в отпуск по болест - продължителен, евентуално и на ТЕЛК ще се явя през септември 2016г. Ще мога ли да получа 10 брутни заплати по новия закон от образованието, който влиза в сила от 1 август 2016г. или ще ми дадат обезщетението по болест, което получавам?



Отговори

  • Здравейте,
    обезщетението по чл. 222 от КТ, което за учителите е 10 брутни работни заплати при условията на новия Закон за предучилищното и училищното образование - чл. 219, ал. 6 се изплаща при прекратяване на трудовото правоотношение.
    Към момента Вие все още имате трудово правоотношение с училището, като ако към 01.08.2016 г. имате 60 г. и 10 месеца при прекратяване на трудовия договор ще имате право да получите по-голямото обезщетение по чл. 222 от КТ.
    Независимо, че сте в продължителен отпуск по болест, Вие все още имате действащ трудов договор.

    Поздрави,
    Доника Маринова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->