Vladimir Vladimirov Vladimir Vladimirov Потребител

Основен и допълнителен трудов договор



Към момента съм на основен трудов договор (на пълен работен ден) към даден работодател. При започване на работа при друг работодател (на 8 часов работен ден) и запазване на до момента съществуващата позиция (съобразно закона, на половин работен ден) при първоначалния работодател, възможно ли е статутът на трудовия договор (предхождащ другя ТД и касаещ заетостта на половин ден) да е основен, а новосключеният договор при другия работодател (на 8 часов работен ден) да е със статут на допълнителен?



Отговори

  • Здравейте,

    В случай, че има подписани два трудови договора, този от тях, който е сключен първи е основен трудов договор, а вторият е трудов договор за полагане на допълнителен труд. Следователно новият сключен договор при другия работодател ще бъде със статут на допълнителен, тъй като е възникнал втори по време.


    За справка: т. 12 на § 1 от Допълнителните разпоредби на Кодекса на труда

    Моля, имайте предвид, че това е лично мнение на автора и няма обвързващ характер!

    Поздрави,
    Виктория Йотова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

Свързани с Кодекса на труда

-->