Ивана Иванова Ивана Иванова Счетоводител

Ползване на платен годишен отпуск



Здравейте,
Интересува ме правото на годишен платен отпуск за текущата година пропорционално на отработеното време ли се изчислява? Служителят е на постоянен трудов договор от ноември 2013г. Тоест към 03.02.2016г същия служител ще има право на два дни платен отпуск без изрично съгласие от работодател за ползване на повече дни? А ако служителят е на срочен трудов договор (до май 2016г.) има ли право да ползва 10 дни от платения си годишен отпуск за 2016г към 05.02.2016г.?



Отговори

  • Здравейте,

    Съгласно чл. 155, ал. 1 от Кодекса на труда (КТ) всеки работник или служител има право на платен годишен отпуск, като в ал. 4 на същият член, законът казва, че размерът на основния платен годишен отпуск е не по-малко от 20 работни дни. Полагащият се платен отпуск се изчислява на пропорционална база, т. е. до 03.02.2016г. ще има право на 2 дни платен отпуск, като следва да подаде молба към работодателя за ползването му. Трябва да имате предвид, че работодателят може да разреши и повече дни платен отпуск по своя преценка. Относно срочния трудов договор позовавайки се на чл. 68, ал. 2 КТ - работниците и служителите по срочен трудов договор имат същите права и задължения, каквито имат работниците и служителите по трудов договор за неопределено време. Полагащият се платен отпуск се изчислява на пропорционална база, т.е. за 5 месеца лицето ще има право на 8 дни платен годишен отпуск.

    Поздрави,
    Виктория Йотова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->