Yova Rasheva Yova Rasheva Потребител

Отпуск при два трудови договора с един работодател



Здравейте,
Във фирмата, в която работя има служители назначени като "Шофьор, тежкотоварен автомобил 12 и повече тона" на 6 часа и втори договор във същата фирма като "Търговски помощник" на 2 часа. По първия договор платения годишен отпуск е 25 дни, а по втория - 5 дни. Как би трябвало да се използва платения годишен отпуск? Правилно ли е първите 5 дни когато служителя е в отпуск да пуска платен отпуск и по двата договора, а останалите дни да пуска по първия договор платен отпуск и по втория неплатен?



Отговори

  • Здравейте,

    Когато работник или служител работи по трудов договор за допълнителен труд, има право да ползват платен годишен отпуск, чийто размер съгласно чл. 23, ал. 2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските е пропорционален на времето, което се признава за трудов стаж по съответното правоотношение. Полагащият се платен годишен отпуск по допълнителен трудов договор се ползва едновременно с платения годишен отпуск по основното трудово правоотношение. Тъй като полагащият се платен годишен отпуск по допълнителен трудов договор обикновено е по-кратък, както е и във Вашия случай, от този по основния трудов договор, разликата до втория следва да се оформя като неплатен отпуск съгласно изискванията на Кодекса на труда.

    Моля, имайте предвид, че това е лично становище на автора и няма обвързващ характер.

    Поздрави,
    Недялка Куфарова
  • За да коментирате е нужно да сте регистриран в системата

-->